Isı Sayaçları Muayenesi Nasıl Yapılır?

Isı sayaçları muayene yönetmeliğinde belirtilen maddelerin esas alınarak işleme sokulmasıyla alakalı ısı sayacı sıcaklık sensörlerinin hassas sıcaklık kontrolü altında Labo kalibrasyon banyoları kullanılarak yönetmeliğe uygun bir şekilde muayene edilebileceğini biliyor muydunuz?

Isı sayaçlarının, her beş yılda bir Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş servisler tarafından muayeneye tabi tutulması gerekmektedir. Cihaz stabilitesinin (doğru ölçüm yapabilme yeteneği) ve genel performansının ölçüldüğü, Isı Sayacı Muayene Yönetmeliğine uygunluğunun, yetkilendirilmiş firmalar tarafından test edilerek onaylanması gerekiyor.

 Isı sayaçları muayene servislerinde test masasında en az 2 adet sıcaklık banyosunun bulunması gerekmektedir. Sıcaklık banyolarına sıcaklık sensörleri ve etalon termometreler daldırılarak muayene yapılmaktadır.

Bu cihazların kalibrasyonunun kontrol edilmesi için hassasiyet ayarlamasının yapılması gerekmektedir. Haliyle ısı söz konusu olduğunda sıcaklığın deney koşulları itibarı ile günlerce sabit kalması gerekmektedir. Burada ise devreye Labo Kalibrasyon Banyoları girmektedir. 0,01 santigrat derece hassasiyet ile sektöründe öncü Labo banyoları birçok ısı ölçüm firması tarafından tercih edilmektedir.