Çentik Darbe Testi ve Labo

 

Sarkaç darbe testinin genel olarak amacı, metalik malzemelerin dinamik zorlamalar altında kırılması için gerekli enerji miktarını ve sünek-gevrek geçiş sıcaklığını tespit etmektir Bu esnada numune/malzeme ortam sıcaklığının altında bir geçiş sıcaklığına sahip olmalıdır.

Malzemelerin darbe dayanımı sıcaklıkla değişir. Testler esnasında numune sıcaklığı belirtilen sıcaklık değeri arasında -+2 °C' den fazla fark olmamalıdır. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda yapılacak testler için Labo Charpy Numune Banyoları ile banyo içerisindeki sıvı sayesinde numuneleri çok kısa süre içerisinde şartlandırılabilmekte ve darbe deneyine alınabilmektedir. Hassasiyetin önemli olduğu bu aşamada kesinlikle buzdolabı, azotla soğutma ve iklimlendirme gibi çalışmaları tavsiye etmemekteyiz.

 

Yüksek sıcaklıklarda ise -80°C +100°C sıcaklık değer aralığında çalışabilen CP serisi charpy banyoları çalışmalarınızda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

 Isıtılan ya da soğutulan numune 5 saniye içerisinde kırılmalıdır. 100 adet numune kapasiteli paslanmaz çelik sepet ve numunelerin el değmeden charpy cihazına yerleştirilmesini ve alınmasını sağlayan özel numune maşası, ısı iletimi çok düşük olan özel üretim bir ürün olduğu için testlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Genel olarak sıcaklık düştükçe malzemenin darbe direnci de düşmektedir. Malzemelerin sıcaklığa bağlı olarak, darbe direncindeki düşme aniden olabileceği gibi belirli bir sıcaklık aralığında da olabilir.

(Farklı "T" değerlerinde malzemede meydana gelen kırılma çeşitleri)

 

Mühendislik uygulamalarında T5 sıcaklığı diğer sıcaklıklara oranla daha büyük önem taşır. Çünkü deneyi yapılan malzeme bu sıcaklığın altında tamamen gevrek bir davranış gösterdiğinden bu sıcaklıktan daha düşük sıcaklıklarda kullanılamaz. Bu yüzden geçiş sıcaklığı olarak da T5 sıcaklığı alınır ve bu sıcaklık, sıfır süneklik sıcaklığıdır.

 

Labo Çentik Darbe Testi (Sarkaç Darbe Testi) Banyolarını incelemek için > https://www.labo.com.tr/charpy-numune-banyosu